PAST WINNERS (HK)

Vertical World Circuit


  Men Women
2016 Piotr Lobodzinski Suzy Walsham
2015 Piotr Lobodzinski Suzy Walsham
2014 Piotr Lobodzinski Suzy Walsham
2013 Mark Bourne Suzy Walsham


Elite Race (Men)


  1st 2nd 3rd
2016 Mark Bourne
(12min 12sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 20sec)
Emanuele Manzi
(12min 43sec)
2015 Darren Wilson
(11min 52sec)
Mark Bourne
(12min 00sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 06sec)
2014 Darren Wilson
(11min 56sec)
Mark Bourne
(12min 20sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 25sec)
2013 Mark Bourne
(12min 04sec)
Darren Wilson
(12min 11sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 24sec)


Elite Race (Women)


  1st 2nd 3rd
2016 Suzy Walsham
(14min 25sec)
Alice McNamara
(15min 21sec)
Brooke Logan
(15min 48sec)
2015 Suzy Walsham
(14min 14sec)
Xue Gan
(16min 18sec)
Lenka Svabikova
(16min 45sec)
2014 Suzy Walsham
(13min 47sec)
Xue Gan
(15min 08sec)
Hui Ji Zhang
(17min 19sec)
2013 Suzy Walsham
(14min 32sec)
Gan Xue
(15min 27sec)
Yiu Kit Ching
(15min 51sec)


Overall Individual Race Champion


  Men Women
2016 Su Hsin Kai
(14min 34sec)
Huang Yu Hong
(19min 06sec)
2015 Yeung Hoi Chun
(14min 20sec)
Cindy Reid
(17min 14sec)
2014 Tsun Ling Lau
(14min 13sec)
Cindy Reid
(18min 21sec)
2013 Chan Ka Ho
(13min 58sec)
Mei Leng Tong
(18min 09sec)
2012 Gi Ka Man
(13min 20sec)
Cindy Reid
(18min 42sec)


Team Relay (Corporate)


  1st 2nd 3rd
2016 Sun Hung Kai Properties
Team A
(13min 02sec)
KMB Team A
(14min 01sec)
PwC
(14min 24sec)
2015 Sun Hung Kai Properties (A)
(13min 22sec)
KMB (A)
(14min 21sec)
ATAL
(14min 39sec)
2014 Sino Sport Team
(13min 46sec)
Sun Hung Kai Properties
(14min 11sec)
UBS
(14min 31sec)
2013 The Kowloon Motor Bus Co (1933) Ltd Team (B)
(14min 46sec)
The Kowloon Motor Bus Co (1933) Ltd Team (A)
(14min 54sec)
ATAL Building Services Engineering Limited Team
(15min 15sec)
2012 The Kowloon Motor Bus Co (1933) Ltd Team (A)
(15min 22sec)
Defond Electrical Industries Ltd
(15min 30sec)
KPMG
(15min 43sec)


Team Relay (Student)


  1st 2nd 3rd
2016 Secondary Relay
Tin Ka Ping Secondary School Team A
(13min 38sec)
Sai Kung Sung Tsun Catholic School Team 1
(14min 03sec)
MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College Team 1
(15min 01sec)
Tertiary Relay
Hong Kong Baptist University
(12min 12sec)
Hong Kong Institute of Vocational Education Team 1
(17min 01sec)
The Chinese University of
Hong Kong
(18min 41sec)
2015 Team YK
(13min 52sec)
Tin Ka Ping Secondary School
(14min 54sec)
Tang Shiu Kin Victoria Government Secondary School
(15min 16sec)
2014 STFA Leung Kau Kui College
(13min 43sec)
InspiringHK 1
(14min 59sec)
Tuen Mun Children and Juvenile Home
(16min 09sec)


Team Relay (Open)


  1st 2nd 3rd
2016 Hong Kong Association of the Deaf Team A
(16min 59sec)
SW R.Team
(17min 09sec)
Sun Hung Kai Properties Ltd Retail Leasing (Shanghai)
(19min 46sec)
2015 鬆D巴打
(14min 07sec)
Tomtom Runners
(14min 11sec)
The Peaksters
(14min 49sec)
2014 CMS Team
(14min 05sec)
BarFighters
(14min 40sec)
Finsbury Flyers 2
(16min 52sec)


PAST WINNERS

Vertical World Circuit


  Men Women
2016 Piotr Lobodzinski Suzy Walsham
2015 Piotr Lobodzinski Suzy Walsham
2014 Piotr Lobodzinski Suzy Walsham
2013 Mark Bourne Suzy Walsham


Elite Race (Men)


  1st 2nd 3rd
2016 Mark Bourne
(12min 12sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 20sec)
Emanuele Manzi
(12min 43sec)
2015 Darren Wilson
(11min 52sec)
Mark Bourne
(12min 00sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 06sec)
2014 Darren Wilson
(11min 56sec)
Mark Bourne
(12min 20sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 25sec)
2013 Mark Bourne
(12min 04sec)
Darren Wilson
(12min 11sec)
Piotr Lobodzinski
(12min 24sec)


Elite Race (Women)


  1st 2nd 3rd
2016 Suzy Walsham
(14min 25sec)
Alice McNamara
(15min 21sec)
Brooke Logan
(15min 48sec)
2015 Suzy Walsham
(14min 14sec)
Xue Gan
(16min 18sec)
Lenka Svabikova
(16min 45sec)
2014 Suzy Walsham
(13min 47sec)
Xue Gan
(15min 08sec)
Hui Ji Zhang
(17min 19sec)
2013 Suzy Walsham
(14min 32sec)
Gan Xue
(15min 27sec)
Yiu Kit Ching
(15min 51sec)


Overall Individual Race Champion


  Men Women
2016 Su Hsin Kai
(14min 34sec)
Huang Yu Hong
(19min 06sec)
2015 Yeung Hoi Chun
(14min 20sec)
Cindy Reid
(17min 14sec)
2014 Tsun Ling Lau
(14min 13sec)
Cindy Reid
(18min 21sec)
2013 Chan Ka Ho
(13min 58sec)
Mei Leng Tong
(18min 09sec)
2012 Gi Ka Man
(13min 20sec)
Cindy Reid
(18min 42sec)


Team Relay (Corporate)


  1st 2nd 3rd
2016 Sun Hung Kai Properties
Team A
(13min 02sec)
KMB Team A
(14min 01sec)
PwC
(14min 24sec)
2015 Sun Hung Kai Properties (A)
(13min 22sec)
KMB (A)
(14min 21sec)
ATAL
(14min 39sec)
2014 Sino Sport Team
(13min 46sec)
Sun Hung Kai Properties
(14min 11sec)
UBS
(14min 31sec)
2013 The Kowloon Motor Bus Co (1933) Ltd Team (B)
(14min 46sec)
The Kowloon Motor Bus Co (1933) Ltd Team (A)
(14min 54sec)
ATAL Building Services Engineering Limited Team
(15min 15sec)
2012 The Kowloon Motor Bus Co (1933) Ltd Team (A)
(15min 22sec)
Defond Electrical Industries Ltd
(15min 30sec)
KPMG
(15min 43sec)


Team Relay (Student)


  1st 2nd 3rd
2016 Secondary Relay
Tin Ka Ping Secondary School Team A
(13min 38sec)
Sai Kung Sung Tsun Catholic School Team 1
(14min 03sec)
MKMCF Ma Chan Duen Hey Memorial College Team 1
(15min 01sec)
Tertiary Relay
Hong Kong Baptist University
(12min 12sec)
Hong Kong Institute of Vocational Education Team 1
(17min 01sec)
The Chinese University of
Hong Kong
(18min 41sec)
2015 Team YK
(13min 52sec)
Tin Ka Ping Secondary School
(14min 54sec)
Tang Shiu Kin Victoria Government Secondary School
(15min 16sec)
2014 STFA Leung Kau Kui College
(13min 43sec)
InspiringHK 1
(14min 59sec)
Tuen Mun Children and Juvenile Home
(16min 09sec)


Team Relay (Open)


  1st 2nd 3rd
2016 Hong Kong Association of the Deaf Team A
(16min 59sec)
SW R.Team
(17min 09sec)
Sun Hung Kai Properties Ltd Retail Leasing (Shanghai)
(19min 46sec)
2015 鬆D巴打
(14min 07sec)
Tomtom Runners
(14min 11sec)
The Peaksters
(14min 49sec)
2014 CMS Team
(14min 05sec)
BarFighters
(14min 40sec)
Finsbury Flyers 2
(16min 52sec)